A Szent Pantaleon Kórház Házirendje az 1997 évi CLIV. Egészségügyi Törvény rendelkezései alapján szabályozza az intézményben folyó gyógyító munka rendjét, a betegek, valamint a gyógyító személyzet jogait.
Járóbeteg-szakellátás a Kórházhoz tartozó rendelőintézetben, kórházi szakrendeléseken, gondozókban és ambulanciákon folyik. Vizsgálatra – a szülészet-nőgyógyászat, sebészet, baleseti sebészet, onkológia, bőr- és nemibeteg-szakrendelés, urológia, pszichiátria-addiktológia, fül-orr-gégészet, szemészet kivételével – orvosi beutalóval lehet jelentkezni. A szakrendelések rendelési idejét, a rendelést végző orvos nevét, szakképesítését, beosztását ki kell függeszteni. A rendelési időben történő változást minimum egy nappal korábban ki kell függeszteni és arról a recepciót értesíteni kell. A rendelési idő a közvetlen betegellátás időtartamát jelenti, ezért a nyugodt és alapos vizsgálat érdekében a szakrendelések meghatározhatják az egy rendelési napra kiadható előjegyzések, számát. A betegek ellátásának sorrendjét – amennyiben nem időpont előjegyzés alapján működnek – a szakmai sajátosságok alapján a szakrendelések maguk határozzák meg. Ennek elveit ki kell függeszteni (pl. injekcióra érkezőket, csecsemőket, kórházból frissen kibocsátottakat stb. soron kívül fogadnak). Nem elfogadható a jelentkezési sorrend okszerűtlen figyelmen kívül hagyásával a beteget indokolatlan várakozásra kényszeríteni. A legtöbb szakrendelés időpont előjegyzés alapján működik, ahová időpont a recepciókon kérhető személyesen vagy telefonon.
A beteg az őt kezelő osztály orvosai közül megválaszthatja kezelőorvosát. A választott kezelőorvosnak kötelessége tájékoztatni a beteget, ha a kezeléséhez szükséges képzettséggel nem rendelkezik, s ez esetben az osztályvezető főorvos javaslata alapján ajánlatot tesz a betegnek a kezelést elvégző orvos személyére. A személyzet köteles a nevét, beosztását, szakképzettségét feltüntető azonosító viselésére.
A Kórházban mindennap a kijelölt időben van lehetőség a betegek kórtermi látogatására (hétköznap 16-18 óráig, hétvégén és ünnepnap 14-16 óráig). A kijelölt időn kívül a betegek nyugalma, a gyógyító munka zavartalansága és a fertőzések elkerülése érdekében a kórtermekben látogatók nem tartózkodhatnak.
Tizenkét éven aluli gyermeket a kórterembe vinni esetleges fertőződésük és a lelki megrázkódtatás veszélye miatt csak az ápolószemélyzet engedélyével lehet. A látogatási időn kívül a betegek és hozzátartozóik a közös helyiségekben: az emeleti társalgókban, illetve a kórház aulájában találkozhatnak hétköznap 10.30-11.30 óra között. Súlyos állapotú, magatehetetlen beteg kérheti, hogy egy hozzátartozója betegsége idején folyamatosan mellette tartózkodhasson. A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon. Egy szülő vagy hozzátartozó részére térítésmentesen biztosítjuk az ágyat. A segítő hozzátartozó nem zavarhatja a többi beteg gyógyítását, köteles betartani a gyógyító személyzet utasításait.
Szülés során egy hozzátartozó jelen lehet („apás szülés”). Az újszülöttet az anya kérésére vele egy kórteremben helyezzük el.
A beteg megtilthatja, hogy hozzá látogatót engedjenek be, illetve ezt a tiltást konkrét személyekre vonatkoztathatja. A nyílt kórtermi látogatás idején ezt a tiltást a személyzetnek nem kötelessége – nincs lehetősége – foganatosítani.
A betegnek joga van saját költségére maga mellé magánápolót fogadni. A magánápoló köteles betartani a kórházi személyzet utasításait, jogosítványai a beteg által megjelölt segítő hozzátartozóéval egyeznek meg.
A frissen operált betegek, illetve a speciális ellátást nyújtó osztályok esetében – pl. intenzív, koraszülött, újszülött osztály – az osztály által rögzített szabályok a mérvadók. A Kórház-Rendelőintézetbe betérő valamennyi látogatót is kérjük a házirendben foglaltak betartására, a betegellátás rendjének, a kórtermek nyugalmának megőrzésére.
22-06 óra között éjszakai, 13-15 óra között délutáni pihenő idején a betegeknek a kórteremben kell tartózkodniuk. Minden osztály társalgójában található televízió, melyet ezen időszakokban nem lehet bekapcsolni. A TV hangereje nem zavarhatja a kórtermekben fekvők nyugalmát más időszakokban sem. A betegek igénybe vehetik a gyógyintézet földszintjén lévő büfét, könyv- és hírlapárusítást, valamint a mélyföldszinten található fodrászt, kozmetikát. A betegek a gyógyintézet telefonjait nem használhatják, telefonálni az előterekben elhelyezett nyilvános készülékekről lehet.
A betegek sürgős, hivatalos ügyeik intézésére, illetve a hétvégi eltávozásra – mérlegelve a beteg egészségi állapotát – az osztályvezető főorvostól kilépési engedélyt kaphatnak, melynek tényét a beteg dokumentációjában rögzíteni kell. A végleges távozás szándékát a kezelőorvosnak kell bejelenteni. A kezelés befejeztével az elbocsátás idejét a kezelőorvos egy nappal korábban közli a beteggel. A kezelést összefoglaló zárójelentést a szükséges felvilágosítással, utasításokkal a távozás napján a kezelőorvos adja át.
A beteg állapotáról, a további kezelésről, a tervezett beavatkozásokról a beteg kezelőorvosától kap szóbeli, részletes tájékoztatást, kérdéseire választ. A tájékoztatás megtörténtét aláírásával igazolja.
A dokumentum aláírása után a további kezelésben való együttműködés a kezelésbe való beleegyezésnek minősül, kivéve az invazív műtéti beavatkozások vonatkozásában, melyek előtt külön beleegyezést kell a betegtől kérni. A beteg kezelőorvosa közreműködésével betekinthet a kezeléséről készült iratokba, kórlapba. A beteg jogairól az osztályon kifüggesztett házirendből, a kérésére rendelkezésre bocsátott Egészségügyi Törvény szövegéből tájékozódhat.
A beteg adatait, betegségére vonatkozó feljegyzéseket, leleteket, a tájékoztatás megtörténtét, a beleegyezést rögzítő aláírt lapokat a beteg kórlapjában kell összegyűjteni. A dokumentációba való bejegyzést tevő egészségügyi dolgozó nevét rögzíteni kell. A dokumentáció készítése elektronikus úton, informatikai rendszerrel történik, biztonságos kezeléséről, archiválásáról a Kórház Informatikai Osztálya gondoskodik.
A beteg számára kinyomtatott dokumentumot kell átadni. Amennyiben a beteg kéri, a dokumentációról másolatot készíttethet, ennek költségét a Kórház pénztárában előzetesen be kell fizetnie.
A beteg köteles a kezelés során állapotáról, betegségének előzményeiről az orvost részletesen tájékoztatni, a kezelési utasításokat betartva saját egészségi állapotának javulása érdekében együttműködni a gyógyító személyzettel, valamint alkalmazkodni a kórház szabályaihoz és munkarendjéhez.
A Kórházban elhunyt beteg hozzátartozóját az ápolószemélyzet telefonon vagy elsőbbségi levélben értesíti. A halál okairól, körülményeiről csak a kezelőorvos adhat tájékoztatást és csak személyesen. Az elhunyt személyes holmiját leltár alapján a főnővér adja át a hozzátartozóknak. A halottvizsgálati jegyzőkönyvet, adatlapot az anyakönyvi hivatal számára a közvetlen hozzátartozó a mélyföldszinti Informatikai osztály irodájában kapja meg, illetve az iratokat az iroda ajánlottan postázza. Az elhunytat megtekinteni, a temetési ruhákat átadni a boncmesterrel történt előzetes egyeztetést követően hétfőtől- péntekig, 06-13 óra között lehet a Kórbonctani osztályon. A Kórházban temetkezési vállalkozás nem működik.
20. Kép-, és hangfelvétel készítés
A betegellátás biztonságához fűződő közbizalom megőrzése érdekében az intézmény jó hírnevét mindenki köteles tiszteletben tartani. Az intézmény területén a tárgyi körülményekben észlelt hiányosságokat, különösen az állagsérelmet, annak megfelelő kezelése céljából elsődlegesen az intézmény vezetője részére kell bejelenteni. Személyekről történő képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez, valamint azok bármely módon történő felhasználásához az érintett személy kifejezett hozzájárulása szükséges.