A Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet története összefonódott a város alapításával, 1950-ben vette kezdetét, amikortól gondoskodni kellett a város építkezésében résztvevők egészségügyi ellátásáról. Ekkor még barakkokban kialakított fertőtlenítő és szűrőállomás fogadta az építkezés-re érkezőket. Orvosi rendelő, gyógyszertár és fektető helyiség kialakítására az elsőként felépülő kockaépületek egyikében került sor. 1952-ben két alapszakmával ideiglenes kiskórház jött létre a fektető önálló épületbe költözésével, dr. Groszmann Sándor és dr. Pátkay József főorvosok vezetésével. (Alapítóink iránti tiszteletünk jeléül domborműveik 2002. óta kórházunk auláját díszítik.) További jelentős előrelépést hozott az 1952 áprilisában megnyílt Rendelőintézet, mely alagsorában műszaki részleg és patológia, a földszinten irodák, a második és harmadik emeleten előkészítő, műtő és posztoperatív osztály kapott helyet. Szintén 1952-ben a kórház alapját képező fektető az egyik Kossuth Lajos utcai bérház épületébe költözött, s így egy „kis kórház” létesült. Sokáig problémát jelentett a műtéten átesett betegek szállítása az ideiglenes kis kórház és a Rendelőintézet között. Ez csak a jelen-legi kórházépület 1965-ös átadásával oldódott meg.
A Rendelőintézet profilja az 1950-es években számos szakrendeléssel bővült, radiológia, labor- és véradó állomás, továbbá tüdő-, és bőrgyógyászati gondozó létesült. 1958-ban szülőotthont adtak át, melynek épületében szülészet-nőgyógyászati osztály és gyermekosztály, továbbá műtő is helyet kapott. A város gyorsan növekedett, a lakosság száma az alapításkori 4200 főről hamar 30 ezerre gyarapodott, így az ideiglenes kórház nem tudta kellő mértékben kiszolgálni a lakosok egészségügyi igényeit. Már az 50-es évek elejétől tervezték egy korszerű, modern kórház megépítését, de a munkálatok csak 1960-ban kezdődtek meg. A tizenkét ápolási egységen összesen 555 ágyas, a kor igényeit minden tekintetben kielégítő kórházat 1965. szeptember 25-én adták át ünnepélyes keretek között. A település és az ellátandók számának folyamatos növekedésével összhangban a következő évtizedekben további bővítések és korszerűsítések történtek, 1982-ben újabb épületszárnnyal egészítették ki, ami a kórházi ágyak számának növelésére és további fejlesztésekre adott lehetőséget.
Egyéb épületek is tartoztak egykor a kórházhoz, a Semmelweis utcában 1958-ban átadott épület a szülészet-nőgyógyászati osztálynak adott otthont, jelenleg a Dunaújvárosi Egyetem kollégiuma. A II. Rendelőintézet építését a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. finanszírozta, mely így 1983 novembertől a Szórád Márton úton szakorvosi rendeléseken és diagnosztikai részlegeken fogadta a betegeket, egészen a Rendelőintézet 2010 júliusában történt bezárásáig.
A kórház a szegények gyógyításával foglalkozó, keresztényüldözések idején mártírhalált halt Szent Pantaleon orvos-vértanú nevét röviddel a rendszerváltást követően, 1991 novemberében vette fel. A névadás tiszteletére a főépület előcsarnokában emlékoszlopot emeltek. Pantaleon az ókorban orvosként dolgozott, később az orvosok egyik védőszentjévé avatták. Elsősorban a szegények gyógyításával foglalkozott, de a császár háziorvosaként is tevékenykedett a III. században. Neve görögül azt jelenti: a mindenkin könyörülő. Tudományával a testek, hitével a lelkek orvosa volt, míg 303-ban áldozatul nem esett a keresztényüldöztetésnek és mártírhalált halt. Az Árpád-házi királyok idején településünkön egy monostor állt, melyet Pantaleonról neveztek el, innen ered helységünk elnevezése is, Pentele, amit később Sztálinvárosra, végül Dunaújvárosra változtattak. E történelmi háttér alapján döntött úgy városunk lakossága, majd önkormányzata, hogy kórháza e név felvételével is elkötelezi magát az áldozatos gyógyító tevékenység mellett.
A fejlődés a kétezres években sem állt meg, 2006-ban pályázati forrásból megépült a sürgősségi osztály, 2008-ban műveseállomás létesült, és az ezredfordulón CT berendezést is kapott a kórház. 2014-ben Központi Technológiai Tömbbel bővült az intézmény a „Struktúraváltoztatást támogató infrastruktúrafejlesztés a fekvőbeteg-szakellátásban” pályázat keretében. Itt kapott helyet a képalkotó diagnosztika, a sürgősségi ellátás traumatológiai része, az intenzív osztály, a központi műtő blokk, mely kiegészült egy szeptikus műtő részleggel és egy emeltszintű kezelővel, továbbá a központi sterilizáló. 2015-ben új, korszerű CT berendezés váltotta a korábbi eszközt, illetve ezen túlmenően a pályázati lehetőségeknek is köszönhetően további, a járó- és fekvőbeteg-ellátás fejlesztését célzó beruházásokat is sikerült megvalósítani az évek során.
Forrás:
- Csapó, Szent Pantaleon Kórház, Dunaújváros: Dunaújváros Nyomda, 1996.
- Magyaródi, Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet Dunaújváros 1965-2015: 50. év: ünnepi kiadvány, Dunaújváros: Text Nyomdaipari Kft., 2015.
- Kronászt, A dunaújvárosi egészségügy története. A „kis kórháztól” a Szent Pantaleon Kórházig. In: Az Intercisa Múzeum évkönyve III., Dunaújváros: Intercisa Múzeum, 2019.