Az egyetemi orvosi és gyógyszerész karok (a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem) minden év október-novemberében ünnepélyes keretek között köszöntik azon 50, 60, 65, 70, 75 éve végzett orvosokat, gyógyszerészeket, akik benyújtották jelentkezésüket, hogy szeretnék megkapni díszoklevelüket.
A Szent Pantaleon Kórház egykori munkatársai is benyújtották kérelmüket az egyetemek valamelyikére az ünnepi diploma átvétele céljából, ezúton köszöntjük őket, ismertetve munkásságukat.
Gratulálunk a pályafutásuk alatt elért sikereikhez és kívánunk jó egészséget!
A szakmai önéletrajzok:
Gyémánt Diploma – 60 éve szerzett orvosi diploma
Dr. Garbacz Katalin
1964-ben kapta meg általános orvosi diplomáját Szegeden. 1968-ban csecsemő- és gyermekgyógyászatból, majd 1996-ban iskola-egészségtan és ifjúságvédelemből szakvizsgázott. Orvosi munkáját a Kecskeméti Megyei Kórház gyermekosztályán kezdte. 1968-ban férjével, dr. Góg Bélával Dunaújvárosba költöztek. 1968-tól 1984-ig a járási szakrendelést és a Mozgó Szakorvosi Szolgálatot vezette, majd 1985-től a városi gyermekalapellátás vezetőjévé nevezték ki. 1991-től háziorvosi praxisban gyógyította kis betegeit 2008-ig. Nyugdíjba vonulása után még iskolaorvosként, főleg a prevenciós munkában vett részt 2013-ig. 2003-ban a Fejér Megyei Önkormányzat Dr. Berzsenyi Zoltán díj elismerésben részesítette. Főorvosnőt sok, ma már felnőtt volt páciense is gyermeke orvosának választotta. Két fiú gyermeke közül egyik édesapja nyomdokait követve gasztroenterológus sebész orvos lett. Öt unokájából kettő szintén orvosi pályát választott és mindketten Szegeden tanultak, tanulnak.
2024. november 22-én Szegeden vette át a gyémántdiplomát.
Dr. Bíró András
1964-ben kapta meg orvosi diplomáját Szegeden. 1968-ban szemészetből kiváló minősítéssel szakvizsgázott. 1978 januárjában Gyöngyösről került osztályvezető főorvosként kórházunk szemészeti osztályára, ahol új terápiás és műtéti eljárásokat honosított meg. Az országban elsők között vezette be a motoros trepánnal trabeculectómiás nyílás készítését, az open sky vitrectomia végzését, amely nagy előre lépésnek számított a szemészeti gyógykezelés területén. 1985-től műlencse beültetéseket is végzett az osztályon, majd 1996-tól már Phacoemulzifikációs módszerrel végezete a hályogműtéteket. Kedvelt területe a plasztikai szemsebészet volt. A betegellátás színvonalának emelésével országos szinten elismert szemészetet alakított ki kórházunkban. 1994-ben Dunaújváros Egészségügyéért díj városi elismerésben, 1995-ben Kiváló Orvos, 1996-ban Szent Pantaleon Emlékéremben részesült.
Dr. Bíró András főorvos 2003-ban történt nyugdíjba vonulásáig vezette a szemészeti osztályt. Hosszú ideig volt a Fejér Megyei Szemészet szakfőorvosa. Nagyon büszke, hogy egyik unokája szemész szakorvos lett.
Dr. Bíróné dr. Zombori Éva
1964-ben gyógyszerész szakon végzett. Férjével, dr. Bíró Andrással együtt diplomázott Szegeden és kezdtek el dolgozni Gyöngyösön. 1969-ben kórházi gyógyszerész lett. Gyógyszerészetből 1976-ban szakvizsgázott, majd 1983-ban a laboratóriumi szakvizsgát is letette, mellyel egy időben kinevezték a rendelőintézeti laboratórium vezetőjévé. Kiváló munkája elismeréseként Miniszteri Dicséretben részesült, illetve 1997-ben Szent Pantaleon Emléklapot is kapott. Dr. Bíróné dr. Zombori Éva férjével együtt, 2003-ban ment nyugdíjba. Egyik unokájuk a nagypapa szakmáját megszeretve, szemész orvos lett.
Arany Diploma – 50 éve szerzett orvosi diploma
Dr. Lantos Júlia
1974-ben végzett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen, s helyezkedett el intézményünk Belgyógyászati osztályán, ahol három évet töltött. 1977-től dolgozott körzeti orvosként, majd a Paksi Atomerőműben üzemorvosként, később sportorvosként, a Dunaújvárosi Kohász SE megbízott főorvosaként. Hivatását külföldön is gyakorolta, 1988-1992-ig belgyógyász praxist vezetett Svédországban. Szakvizsgát 1981-ben belgyógyászatból, majd 1987-ben sportorvostanból tett, 1995-ben pedig megszerezte a tüdőgyógyász szakvizsgát is. 1992-ben visszatért a dunaújvárosi kórház tüdőgondozó intézetébe, amelynek vezetésére 1996-ban megbízást kapott. A pulmonológiai szakrendelés kereteiben allergológiai szűréseket is végzett. A gondozó 2001-től számos nemzetközi gyógyszerkísérleti vizsgálatban vett részt. Feladatait mindig nagy munkabírással, szakértelemmel és lelkiismeretesen látta el. Szakmai munkája és az intézményhez való hűsége elismeréseként 2005-ben „Főigazgatói Dicséret”-ben részesült. Főorvos asszony 2016 júniusáig látta el kórházunkban a tüdőgyógyászati szakrendelés és a gondozó vezetői feladatait, s ezután még két évig, visszavonulásáig segítette szakértelmével a szakrendelésen megjelenő betegek ellátását. Aranydiplomáját, sajnos, nem tudta személyesen átvenni, de az egyetem kipostázta azt részére.
Dr. Kovács Krisztina
1974-ben végzett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen és már pályája kezdetétől a dunaújvárosi kórház dolgozója volt. 1974-1985. között a neurológiai osztályon, majd 1985-től a pszichiátriai osztály keretén belül végezte gyógyító munkáját. 1978-ban neurológiai, 1988-ban pszichiátriai, majd 2005-ben pszichiátriai rehabilitációs szakvizsgát tett. Már gyakorló orvosként felkészültségével, lelkiismeretes munkájával, mély empátiás készségével hamar elnyerte kollégái és betegei bizalmát. Elkötelezettségének, lojalitásának, folyamatosan megújuló szakmai tudásának elismeréseként 1991-ben főorvosi kinevezést kapott, majd 2001-től bízták rá a pszichiátriai osztály vezetését. Osztályvezetőként stabil munkatársi közösség kialakítása mellett, nagyon jó kollegiális kapcsolatot alakított ki a kórház többi osztályával, a vezetőséggel. Vezetési stílusára a demokratikus elvek megtartása, a bevonás és a delegálás, a személyre szóló motiválás volt a jellemző.
Szakmai munkáját pontosság, következetesség, megbízhatóság jellemezte, mindig nyitott volt az új eljárások, kezelések alkalmazására. Szakmailag magasan képzett, széles látókörű személyiségét, korrekt és etikus magatartását munkatársai mindig nagyra becsülték. Körültekintő, racionális tevékenységével, empatikus orvosi magatartásával, szolid egyéniségével elismerést vívott ki közvetlen és távolabbi munkatársai között és a betegek, hozzátartozók körében egyaránt.
Az intézmény iránti elkötelezett munkáját 2008-ban a főigazgató külön dicsérettel, majd 2010-ben az intézmény legrangosabb díjával, a Szent Pantaleon Emlékéremmel ismerte el.
40 év munkaviszony után nyugállományba vonult, de osztályvezető főorvosi teendőit tovább folytatta 2019-ig. Ezután még a covid járvány kezdetéig segítette szaktudásával az osztály működését, amikor is végleg visszavonult a gyógyítástól.
Dr. Baráth Károly
1974-ben szerezte orvosi diplomáját a Semmelweis Egyetemen Budapesten, ezt követően munkába állt a dunaújvárosi kórházban. Egy rövid aneszteziológiai és intenzív osztályon tett kitérő után, 1975. január 1-je óta folyamatosan a szülészet-nőgyógyászati osztály munkatársa – szakvizsgáját 1979-ben tette le. 2002 óta főorvosként vesz részt a betegellátásban.
Már pályája elején bekapcsolódott a nőgyógyászati rákszűrés kiterjesztését szorgalmazó munkába, amelynek eredményeként ma már nem történhet nőorvosi vizsgálat rákszűrés nélkül. Részt vett a terhestanácsadás, a teljes körű terhesgondozás megszervezésében, a rendszeres terhességi ultrahangvizsgálat bevezetésében.
A magzati ultrahangvizsgálat területén elsajátított szakértelmét szakmai körökben is nagyra becsülik. Pályafutása során nagy jártasságot szerzett az endoszkópos, laparoszkópos beavatkozások végzésében is. Hazai és nemzetközi kongresszusokon számos előadással szerepelt, publikációi országos lapokban is megjelentek.
Dr. Baráth Károly munkája kiemelkedő, melyet több díjjal is elismertek. Körültekintő, empatikus és kimagasló színvonalú orvosi tevékenységének, kollegiális magatartásának, közvetlen egyéniségének elismeréseként Szent Pantaleon Emlékéremben részesült 2007-ben. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata kiemelkedő szakmai pályáját 2011-ben “Dunaújváros Egészségügyéért” Díjjal ismerte el. Dunaújváros és környéke női lakossága, a leendő édesanyák egészségügyi ellátása érdekében mintegy 50 év alatt folytatott kimagasló szakmai tevékenysége elismeréseként Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése 2021-ben „Dunaújvárosért Díj”-ban részesítette. 2023-ban az orvostársadalom elismerésében is részesült, a Magyar Orvosi Kamara a „Prof. Dr. Romhányi György” díjat nyújtotta át számára, valamint szintén 2023-ban Pusztaszabolcs város Díszpolgári címet adományozott részére.
Dr. Szappanos Mária
Dr. Szappanos Mária 1974-ben végezte el a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Fogorvos-tudományi karát. A dunaújvárosi kórház Rendelőintézetében 1974-ben kezdte meg szakmai munkáját. A szakvizsgához szükséges elméleti és gyakorlati előírások teljesítése után 1976-ban sikeres szakvizsgát tett “Fog és szájbetegségek” ismeretéből. 1996 júniusáig dolgozott a dunaújvárosi kórházban körzeti fogszakorvosként, ezt követően vállalkozási formában végezte és végzi mindmáig munkáját, 2016 óta a Kulcsi Egészségházban. Szakmai munkáját úgy a betegek, mint a munkatársak elismerik és megbecsülik.
A betegekhez való viszonyában meghatározó szerepe van megértő, empátiás bánásmódjának. Munkája során aktív társadalmi munkát vállalt a Magyar Orvosi Kamarában, melynek megalakulása óta tagja. Évtizedekig a Fejér megyei szervezet fogorvosi tagozatának tagja és elnöke volt.
Hivatásszerűen, példamutatással, lelkiismeretesen végzett munkája elismeréseként Dunaújváros Közgyűlése 2010-ben a “Dunaújvárosért Díj”-at adományozta részére. A Fogorvosi Tagozat Alapítványa a Magyar Fogorvosokért Kuratóriuma „Dr. Huszár Csaba Emlékérem”-mel jutalmazta 2012-ben. 2024. szeptember 28-án átvette aranydiplomáját Budapesten.